Штукатурка - шар для оздоблення, утворений затверділим будівельним розчином. Широко використовується протягом століть.

Близько 7500 років до н. е. жителі Айн-Газаль в Йорданії використовували вапняк для покриття стін, стелі і підлоги. Він чудово підходив для внутрішньої обробки стін, зберігаючи тепло, приховуючи малі зазори і тріщини. Часто стіни і підлога були прикрашені червоним намальованими пальцями візерунком і орнаментом.

У Стародавній Індії та Китаї використовували глиняні та гіпсові штукатурки для отримання гладких поверхонь, наносячи штукатурку поверх кам'яних або цегляних стін.
В той час в Єгипті вапняні та гіпсові штукатурки прикрашали гробниці, як основа для розпису.

Рельєфна штукатурка, яка прийшла на зміну мармуру, доступному тільки для імператора, була популярна на території Римської імперії. Суміш вапна і піску застосовувалася для створення підготовчих шарів, потім в більш тонкі шари з гіпсу і вапна майстри стали додавати мармурову крихту (так і зародилася «венеціанка»).
Це дало можливість зробити обробку більш доступною для інших верств суспільства. 
Але незважаючи на доступність, «венеціанка» залишається дорогою прикрасою для житла. Тому після падіння Римської імперії, декоративне оздоблення знову набуває популярності лише в епоху Відродження, коли «венеціанська» штукатурка стає полотном для художників.

Сьогодні, завдяки розвитку технологій, оздоблювальні матеріали стали доступні кожному.
У середні віки був поширений ліпний декор, а в 15 столітті італійські майстри придумали новий вид облицювання - Марморіно.
У 16 столітті, новий вид внутрішньої обробки - Скальола, винайшли в Баварії, суміш складалася з гіпсу, тваринного клею і пігменту, що використовуються для імітації кольорового мармуру. У вапно додавалася не тільки мармурова крихта, а й кварц, граніт.

Тоді ж Сграффіто був введений в Німеччині італійськими художниками, які поєднували оштукатурювання з модельованим ліпленням.
У 17 столітті став популярний штучний мармур, тобто імітація шляхом розбризкування пігментів на мокру штукатурку.